2 Poles 20A 24VAC Definite Purpose Contactor SA-2P-20A-24
2 Poles 20A 24VAC Definite Purpose Contactor for Other Construction Equipment
Other Construction Equipment 2 Poles 20A 24VAC Definite Purpose Contactor
2 Poles 20A 24VAC Definite Purpose Contactor compatible with Other Construction Equipment
 2 Poles 20A 24VAC Definite Purpose Contactor
Add Your Review
CLEARANCE
-37%
A$34.74 A$55.46
Member Price
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: ABFP2109HS10043209
Product Details
Part Number:SA-2P-20A-24, SA2P20A24
Specification:
FLA:30
Resistive Amps:4
Coil Voltage:120
Hertz:50/60
Locked Rotor Amps 240/480/600:180/200/160
Electrical Contact Ratings:20A-90A electrical coil ratings:24-600V life rating,100,000&250,000 cycle options.
Options:1,2,3,4 pole fits 24,120,240 and 480 VAC coils wide range of electrical ratings screw, box or pressure plate connections NEMA mounting base. NO/NC end switch kits.
Terminations:#10-32 screw - 20, 25 & 30 FLA Models, Box Lug - 40, 50, 60, 75 & 90 FLA Models
Temperature Range:- 40°F to + 150° F / - 40°C to + 65° C
Product Highlights
Brand: FridayParts
Replacement Part Number: SA-2P-20A-24, SA2P20A24
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%