20mm Rated Operating Distance Inductive Sensor NBB20-U4-UU
Inductive Sensor for Others
Others Inductive Sensor
Inductive Sensor compatible with Others
 Inductive Sensor For OTHER BRAND
FridayParts Inductive Sensor
Inductive Sensor For OTHER BRAND Others
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPCY2502188
Product Details
Replacement Part Number: NBB20-U4-UU, NBB20U4UU
Specification:
Switching function: Normally open/closed (NO/NC)
Output type: Two-wire
Rated operating distance: 20 mm
Installation: flush
Output polarity: AC/DC
Assured operating distance: 0 ... 16.2 mm
Actual operating distance: 18 ... 22 mm
Output type: 2-wire
Switching frequency: AC, 0 ... 30 Hz; DC, 0 ... 100 Hz
Operating current: 5 ... 500 mA
Rated operating current: 500 mA 50/60 Hz
Lowest operating current: 5 mA
Off-state current: ≤ 1.5 mA
Usage category: AC12 , AC140 , DC12 , DC13
Rated operating voltage: 24 ... 250 V DC / 24 ... 230 V AC
Operating voltage: 20 ... 275 V DC / 20 ... 253 V AC
Rated insulation voltage: 250 V
Rated impulse withstand voltage: 2.5 kV
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%