48V 15A  General Purpose Power Relay KUMP-7D58-48 for TE
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPCY2502229
Product Details
Replacement Part Number: KUMP-7D58-48, KUMP7D5848
Specification:
Contact Arrangement: DPST-NO
Contact Form: 2 Form A
DC Coil Voltage (V): 48
Coil Current (mA): 26.7
Coil Resistance (Ohm): 1.8K
Maximum Pick-Up Voltage: 36VDC
Maximum AC Switching Voltage (V): 277
Maximum Switching Current (A): 15
Operate Time (ms): 15
Release Time (ms): 10
LED Indicator: Yes
Push to Test Button: Yes
Coil Suppression Diode: No
Relay Construction: Non-Latching
Mounting: Bracket Mount
Termination Style: Quick Connect/Solder
Number of Terminals: 6
Minimum Operating Temperature (°C): -45
Maximum Operating Temperature (°C): 70
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%