Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2504299
Product Details
Replacement Part Number: ADVUL-32-20-P-A, ADVUL3220PA, 156877
Specification:
Stroke: 20 mm
Piston diameter: 32 mm
Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
Mounting position: Optional
Design: Piston, Piston rod
Position detection: Via proximity switch
Variants: Piston rod at one end
Protection against torque/guide: Guide rod with yoke
Operating pressure: 0.1 MPa...1 MPa (1 bar...10 bar)
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class CRC: 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature: -20 °C...80 °C
Impact energy in end positions: 0.4 J
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 415 N
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 483 N
Type of mounting: With through-hole, With accessories, Either
Pneumatic connection: G1/8
Applications:
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%