Aftermarket Festo DFM-32-20-P-A-GF 170854 Guided Drive Cylinder for Industrial Equipment
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPPY2511002
Product Details
Replacement Part Number: 170854, DFM-32-20-P-A-GF, DFM3220PAGF
Specification:
Distance of centre of gravity of payload to yoke plate xs: 50 mm
Stroke: 20 mm
Piston diameter: 32 mm
Drive unit operating mode: Yoke
Cushioning: Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position: Any
Guide: Sliding guide
Structural design: Guide
Position sensing: For proximity sensor
Symbol: 00991737
Operating pressure: 0.15 MPa ... 1 MPa
Operating pressure: 1.5 bar ... 10 bar
Max. speed: 0.8 m/s
Mode of operation: Double-acting
Application:
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%