Aftermarket Festo DNC-80-400-PPV-A 163443 Cylinder for Automation Systems and Industrial Equipment
Cylinder  for Industrial Equipment
Industrial Equipment Cylinder
Cylinder  compatible with Industrial Equipment
 Cylinder  For OTHER BRAND
FridayParts Cylinder
Cylinder  For OTHER BRAND Industrial Equipment
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2504387
Product Details
Replacement Part Number: DNC-80-400-PPV-A, DNC80400PPVA, 163443
Specification:
Stroke: 400 mm
Piston diameter: 80 mm
Piston rod thread: M20x1.5
Cushioning: PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position: Any
Conforms to standard: ISO 15552
Piston-rod end: Male thread
Design structure: Piston, Piston rod, Profile barrel
Position detection: For proximity sensor
Variants: Single-ended piston rod
Operating pressure: 0.6...12 bar
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air in accordance with ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature: -20...80 °C
Authorisation: Germanischer Lloyd
Impact energy in end positions: 0.9 J
Cushioning length: 32 mm
Theoretical force at 6 bar, return stroke: 2,721 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke: 3,016 N
Moving mass with 0 mm stroke: 1,131 g
Additional weight per 10 mm stroke: 106 g
Basic weight for 0 mm stroke: 2,790 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke: 38 g
Mounting type: With internal (female) thread
With accessories
Applications:
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%