Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2504335
Product Details
Replacement Part Number: DSNU-20-25-P-A, DSNU2025PA, 19208
Specification:
Stroke: 25 mm
Piston diameter: 20 mm
Piston rod thread: M8
Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
Mounting position: Optional
Conforms to standard: CETOP RP 52 P, ISO 6432
Piston-rod end: Male thread
Design: Piston, Piston rod, Cylinder barrel
Position detection: Via proximity switch
Variants: Piston rod at one end
Operating pressure: 0.1 MPa...1 MPa / 1 bar...10 bar
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature: -20 °C...80 °C
Impact energy in end positions: 0.2 J
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 158.3 N
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 188.5 N
Moving mass for 0 mm stroke: 44 g
Additional moving mass per 10 mm stroke: 4 g
Basic weight for 0 mm stroke: 186.8 g
Additional weight per 10 mm stroke: 7.2 g
Type of mounting: With accessories
Pneumatic connection: G1/8
Applications:
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%