Aftermarket Parker RHD30SCF Non-Return Check Valve
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPLJ2502181
Product Details
Replace Part Number: RHD30SCF
Specification:
Connection 3 Size: n/a
Connection 2 Type: EO 24° cone end
Connection 1 Type: EO 24° cone end
Maximum Operating Temperature: +120 °C
Maximum Flow Rate: n/a
Configuration: n/a
Minimum Operating Temperature: -40 °C
Mounting Type: Screw
Actuation Type: Mechanical
Maximum Operating Pressure: 250 bar
Connection 2 Size: 30 mm
Connection 1 Size: 30 mm
Cracking Pressure: 1 bar
Body Material: Steel
Flow Direction: n/a
Seal Material: NBR
Connection 3 Type: n/a
Product Type: Non return valve for 2 tubes
Product Series: Heavy
Nominal Inside Diameter: 24 mm
Connection 1 Type: 24° Cone end
Connection 1 Size: n/a
Connection 1 Tube Outside Diameter: 30 mm
Connection 2 Type: 24° Cone end
Connection 2 Size: n/a
Connection 2 Tube Outside Diameter: 30 mm
Flow Direction: n/a
Seal Material: n/a
Materials of Construction: Steel
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: RHD30SCF
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%