Cylinder - Replaces Festo DSNU-25-25-PPS-A 559282
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2511183
Product Details
Replacement Part Number: DSNU-25-25-PPS-A, DSNU2525PPSA, 559282
Specification:
Stroke: 25 mm
Piston diameter: 25 mm
Piston rod thread: M10x1.25
Cushioning: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position: Any
Conforms to standard: ISO 6432
Piston rod end: External thread
Structural design: Piston, Piston rod, Cylinder barrel
Position sensing: For proximity sensor
Variants: Piston rod at one end
Operating pressure: 0.1 MPa ... 1 MPa
Operating pressure: 1 bar ... 10 bar
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
Impact energy in the end positions: 0.3 J
Cushioning length: 17 mm
Theoretical force at 6 bar, retracting: 247.4 N
Theoretical force at 6 bar, advancing: 294.5 N
Moving mass at 0 mm stroke: 71 g
Additional moving mass per 10 mm stroke: 6 g
Basic weight with 0 mm stroke: 238 g
Additional weight per 10 mm stroke: 11 g
Type of mounting: With accessories
Pneumatic connection: G1/8
Applications:
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: 559282,DSNU-25-25-PPS-A,DSNU2525PPSA
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%