Guided Drive 170837 for Festo DFM-16-50-P-A-GF
Guided Drive for Others
Others Guided Drive
Guided Drive compatible with Others
 Guided Drive For OTHER BRAND
FridayParts Guided Drive
Guided Drive For OTHER BRAND Others
Guided Drive 170837 for Festo DFM-16-50-P-A-GF for less
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPLJ2603381
Product Details
Replacement Part Number: 170837
Specification:
Distance of centre of gravity of payload to yoke plate xs: 50 mm
Stroke: 50 mm
Piston diameter: 16 mm
Drive unit operating mode: Yoke
Cushioning: Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position: Any
Guide: Sliding guide
Structural design: Guide
Position sensing: For proximity sensor
Symbol: 00991737
Operating pressure: 0.2 MPa ... 1 MPa
Operating pressure: 2 bar ... 10 bar
Max. speed: 0.8 m/s
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class (CRC): 1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class: Class 7 according to ISO 14644-1
Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
Impact energy in the end positions: 0.15 J
Max. force Fy: 608 N
Max. force Fy static: 608 N
Max. force Fz: 608 N
Max. force Fz static: 608 N
Max. torque Mx: 13.98 Nm
Max. static moment Mx: 13.98 Nm
Max. torque My: 10.34 Nm
Max. static moment My: 10.34 Nm
Max. torque Mz: 10.34 Nm
Max. static moment Mz: 10.34 Nm
Max. permissible torque load Mx as a function of the stroke: 2.2 Nm
Max. payload as a function of the stroke at defined distance xs: 67 N
Theoretical force at 6 bar, retracting: 90 N
Theoretical force at 6 bar, advancing: 121 N
Moving mass: 364 g
Applications:
Fit For Festo DFM-16-50-P-A-GF
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%