Guided Drive-Replaces Festo DFM-20-80-P-A-GF 170845 for Automation System Industrial Equipment
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2511096
Product Details
Replacement Part Number: DFM-20-80-P-A-GF, DFM2080PAGF, 170845
Specification:
Stroke: 80 mm
Piston diameter: 20 mm
Operating mode, drive unit: Yoke
Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
Mounting position: Optional
Guide: Plain-bearing guide
Design guidance:
Position detection: Via proximity switch
Operating pressure: 0.2 MPa...1 MPa / 2 bar...10 bar
Max. speed: 0.8 m/s
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class: CRC 1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature: -20 °C...80 °C
Impact energy in end positions: 0.2 Nm
Max. force Fy: 709.3 N
Max. force Fy static: 709.3 N
Max. force Fz: 709.3 N
Max. force Fz static: 709.3 N
Max. moment Mx: 20.57 Nm
Max. torque Mx static: 20.57 Nm
Max. moment My: 16.31 Nm
Max. torque My static: 16.31 Nm
Max. moment Mz: 16.31 Nm
Max. torque Mz static: 16.31 Nm
Max. permissible torque load Mx as a function of stroke: 3.04 Nm
Max. effective load dependent upon stroke at defined distance XS: 86 N
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 141 N
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 188 N
Alternative connections: See product drawing
Pneumatic connection: M5
Application:
Disclaimer:
This part is not manufactured by or affiliated with Festo. It is an independent aftermarket product.
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: 170845,DFM-20-80-P-A-GF,DFM2080PAGF
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%