Dual Rod Double Acting Pneumatic Cylinder - Replaces SMC CXSM10-10
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2511347
Product Details
Replacement Part Number: CXSM10-10, CXSM1010
Specification:
Guided Cylinder Type: Dual Rod Slide Unit
Bore Diameter: 10 mm
Stroke: 10 mm
Piston Action: Double-Acting
Rod Type: Double Rod
Bearings: Slide Bearing
Cushion Type: Rubber Bumper
Port Size: M5x0.8
Proof Pressure: +1.05 MPa
Operating Pressure Range: +0.1 to +0.7 MPa
Push Force At 100 Psi: 110 N
Pull Force At 100 Psi: 70 N
Operating Temperature Range: -10 to +60 °C
Port Thread Standard: ISO
Maximum Operating Pressure: +0.7 MPa
Minimum Operating Pressure: +0.1 MPa
Mounting Type: Direct
Piping Type: Standard Piping
Port Gender: Female
Rod Gender: Female
Series: CXS
Application:
Disclaimer:
This part is not manufactured by or affiliated with SMC. It is an independent aftermarket product.
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: CXSM10-10
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%