Ultrasonic Sensor UB400-F42S-UK-V95 for Pepperl Fuchs
Ultrasonic Sensor for Pepperl Fuchs for Others
Others Ultrasonic Sensor for Pepperl Fuchs
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: ZPFP50131
Product Details
Replace Part Number:UB400-F42S-UK-V95,UB400 F42S UK V95,UB400F42SUKV95
Specification:
General Specifications:
Sensing range:40 ... 400 mm
Adjustment range:50 ... 400 mm
Dead band:0 ... 40 mm
Standard target plate:100 mm x 100 mm
Transducer frequency:approx. 390 kHz
Response delay:approx. 50 ms
Indicators/operating means:
LED green:solid green: Power on
LED yellow:solid: switching state switch output
flashing: program function
LED red:normal operation: "fault"
program function: no object detected
Electrical Specifications:
Fusing:≤ 3 A Slow-blow fuse in accordance with IEC 60127-2 Sheet 5 required.
Recommendation:after a short circuit, check that the device is functioning correctly.
Operating voltage:22 ... 253 V AC/DC
No-load supply current:≤ 60 mA
Time delay before availability:≤ 800 ms
Output:
Output type:1 relay output
Rated operating current:3 A
Repeat accuracy:≤ 0.5 % of switching point
Switching frequency:≤ 8 Hz
Range hysteresis:1 % of the set operating distance
Temperature influence:± 1 % of full-scale value
Compliance with standards and directives
Ambient conditions:
Ambient temperature:-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature:-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Application:
Fit for Pepperl Fuchs
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: UB400-F42S-UK-V95,UB400 F42S UK V95,UB400F42SUKV95
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%